افسانه رثایی

استاد آواز ایرانی

افسانه رثايی در تهران و در خانواده‌اى اهل موسيقى به دنيا آمد. پدر و پدربزرگ او محمد رثايی و ضياء ذاكرين هر دو از استادان موسيقى آوازى بودند. وى فراگيرى رديف آواز ايرانى را نزد استاد محمود كريمى به اتمام رساند و با وجود محدوديت‌ها در قبال آواى زن، كارنامه هنرى خود را از سال ١٣٦٣ آغاز كرد و از محضر استادان بزرگ موسيقى كلاسيک ايرانى همچون حسين عليزاده و محمدرضا شجريان بهره‌مند گرديد.

رثايی همراه با استاد حسين عليزاده در تالارهاى به‌نام و زبان‌زدى همچون تالار وحدت و كاخ نياوران در ايران، تالار ملكه اليزابت در انگلستان، كارنيگ‌ هال در نيويورک، الماس سياه در دانمارک، و بسيارى از كشورهاى اروپايی و همينطور ژاپن و كانادا اجراهای موفقی داشته است. آلبوم‌های راز نو، ساز نو ،آواى مهر، نو بانگ كهن ، موسيقى فيلم‌هاى دلشدگان، گبه، ميراث كهن، حاصل همكارى‌هاى او با حسين عليزاده و گروه هم‌آوايان است. آلبوم به تماشاى آبهاى سپيد با آهنگسازى حسين عليزاده نامزد جايزه گِرٓمى در سال ٢٠٠٧ شد. آلبوم سرود گل با آهنگسازى حسين عليزاده، آخرين كار او با گروه هم آوايان است.

فعاليت مجدد او از سال ٩١ در آثارى با على صمدپور و پيام جهان‌مانى آغاز گشت. آلبوم‌های مه‌برآیان «moon rise» با آهنگسازى على صمدپور (٢٠١٤ در آمريكا) و ويله با آهنگسازى پيام جهان‌مانى حاصل این همکاری و فعالیت دوباره است.

افسانه رثایی مدرس آواز کلاسیک ایرانی

شايان ذكر است وى از سال ۱۳۶۳ تا به امروز تدريس آواز ايرانى را همچنان ادامه داده است.

ساعات حضور افسانه رثایی در خانه هنر خرد
  • یکشنبه‌ها از 10:00 تا 14:00
  • دوشنبه‌ها از 10:00 تا 14:00

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *